Zaloguj się
Strona główna O Nas Nasza oferta Nasze realizacje Kontakt z Nami Strefa Klienta menu44

Konserwacja i diagnostyka układów wentylacyjnych.

Publikacje branżowe oraz z działalności firmy

Inwestycja w profesjonalną wentylację mechaniczną, niezależnie od poniesionych nakładów z nią związanych, nie przyniesie założonych korzyści, jeśli obsługa instalacji zakończy się w dniu jej uruchomienia.

 

Jak każde urządzenie techniczne, również ukłądy wentylacyjne, takie jak centrale nawiewne, nawiewno-wywiewne, nagrzewnice czy chłodnice i rekuperatory, wymagają regularnej i profesjonalnej konserwacji. Dlaczego?

 

Wystarczy uzmysłowić sobie, ile powietrza w ciagu np. rocznej pracy, przetłoczą nasze urządzenia. Ilość cząstek w powietrzu czyli pyłu zawieszonego oraz zanieczyszczeń cywilizacyjnych, które w otaczającym nas powietrzu znajdują się w niewielkich stężeniach, w przypadku ich ciągłego przetłaczania przez układ wentylacyjny powoduje ich osadzanie na filtrach.

 

Wraz z czasem rośnie więc ich zagęszczenie co powoduje  zatykanie tkanin filtracyjnych a z czasem nawet ich rozerwanie. Kontakt z tak skażoną tkaniną, może powodować silne reakcje alergiczne, a wdychanie pyłu który zostaje uwolniony podczas rozerwania filtra, może powodować silne zatrucia oraz choroby górnych dróg oddechowych.

 

Wymiana filtrów winna być wykonana przez specjalistyczny serwis, który zutylizuje skażoną tkanię, a centralę nie tylko wyczyści ale również odkazi i odgrzybi jej wnętrze, lamele wymienników, łopaty przepustnic.

Aby uzmysłowić Państwu co znajduje się na filtrze central wentylacyjnych po paru miesiącach eksploatacji, załączamy parę zdjęć z przeglądu konserwacyjnego, jaki nasza firma wykonuje na jednym z obiektów szpitalnych.

Galerie  Galeria fotografii (zdjęć: 4)

Przeczytaj również:

» Przestroga - rozmrożenie nagrzewnicy wodnej.
Dzisiejszy temat to szczególne zaniedbania ze strony użytkowników układów wentylacji. Mianowicie w procesie decyzyjnym dotyczącym wyboru sposobu ogrzewania powietrza (na etapie inwestycji i projektu), wybierane jest rozwiązanie ekonomiczne pod względem późniejszego użytkowania. Nie oznacza to jednak iż takie rozwiązanie,tj. stosowanie nagrzeniwcy wodnej, jest rozwiązaniem typu "kupić i zapomnieć". Stosowanie nagrzewnic wodnych w układach wentylacyjnych bez odzysku ciepła, implikuje szereg warunków, które musi spełnić inwestor bądź użytkownik, aby zapewnić bezpieczeństwo pracy i eksploatacji tego typu urządzeń grzewczych. Do podstawowych warunków należy: - stosowanie szczelnych przepustnic wlotowych powietrza zewnętrznego, sterowanych siłownikiem z mechaniczną sprężyną powrotną. Stosowanie zamknięcia typu beteryjnego nie jest zalecane z uwagi na wysokie ryzyko uszkodzenia. - zapewnienia dyspozycyjnego źródła ciepła, niezależnie od faktu czy instalacja jest w użyciu czy też nie. - zapewnienie ciągłości dostaw zasilania do urządzeń sterowania, celem utrzymania w dyspozycji mechanizmów zabezpieczających układ wentylacji przez nadmiernym przechłodzeniem. Jeśli nie są spełnione w/w warunki, może dojść do zamrożenia czynnika grzewczego (woda) w układzie nagrzewnicy a co za tym idzie jej pęknięcie i wyciek czynnika do wnętrza central. Tego typu uszkodzenia, niegdy nie są łatwe do naprawy. Nagrzewnica wodna, peka w wielu miejscach na całej swojej powierzchni, dlatego jej naprawa (lutowanie) może okazać się niemożliwa. Czynnik grzewczy może zniszczyć nie tylko elementy wewnętrzne centrali ale również okoliczny sprzęt, np.komputery czy dokumenty, w wyniku wydostania się po za układ wentylacyjny. Załączone zdjecia niech będą przestrogą dla wszystkich, aby stosowali się do instrukcji użytkownia tego typu układów wentylacyjnych.  »

Zaufali nam m.in.:

Urząd Miasta Bielsko-Biała Urząd Miasta Katowice Starostwo Powiatowe Bielsko-Biała Starostwo Powiatowe Wadowice AQUA S.A. - Bielsko-Biała Lotos Czechowice-Dziedzice. Tauron Ciepło S.A. w Katowicach Enion S.A. Będzin Uniwersytet Śląski w Katowicach. Akademia Górniczo - Hutnicza w Krakowie. Telekomunikacja Polska S.A. Teatr Polski w Bielsku-Białej
Nasz obszar działania to cały Górny Śląsk oraz Małopolska m.in. Kraków, Katowice, Bielsko-Biała, Cieszyn
Logo_heating_sc
HEATING s.c.
43-309 Bielsko-Biała
ul. Startowa 65
tel/fax. (33)8150086